Reyhanlı’da 11 yıl önceki bombalı saldırıda hayatını kaybedenler anıldı

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 yıl önceki bombalı saldırılarda hayatını kaybeden 53 kişi törenle anıldı.

Reyhanlı ilçesinde 1 1 Mayıs 2013 tarihinde 53 kişinin hayatını kaybettiği çok sayıda kişinin yaralandığı 2 ayrı bombalı terör saldırısının 11. yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi. 11 Mayıs Şehitler Anıtı önünde ellerinde Türk bayrakları ve yakınlarının olduğu fotoğraflar bulunan grup; saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin adının tek tek okunduğu anma etkinliğinde dualar da edildi. Programa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, Reyhanlı Kaymakamı Yasin Öztürk, Reyhanlı Belediye Başkanı Ahmet Salman Yumuşak ve vatandaşlar katıldı.

“Vatan uğruna 53 şehit daha veririz” diyen Şehitler Derneği Başkanı Ahmet Tuna, “11 Mayıs Türkiye için en karanlık günden en aydınlık güne çıktığı gündür. 11 Mayıs’ın tek amacı var; ülkemizi kan gövdesine götürmek, kardeş kanı dökmek, vatanı bölmek ve bizi savaşa sokmak ama bunları başaramadılar. Biz 53 şehit verdik. Bu vatan uğruna bir 53 şehit daha veririz. Vatan ana, bayrak ve namus demektir. Biz bunlar için canımızı da veririz. Bugün Anneler Günü tam 11 yıl önce aynı gün 53 tane şehit verdik” dedi.

Bu milletin hiçbir zaman birlik ve beraberliğinin bozulmayacağını dile getiren Reyhanlı Kaymakamı Yasin Öztürk ise, “Huzur ve refah içerisinde yaşayan Reyhanlı’mızda huzursuzluk istenmesinin, ülkemizde kargaşa, kaos oluşturarak yıpratılma düşüncesinin yıl dönümüdür. Bugün aynı zamanda bu milletin hiçbir zaman birlik ve beraberliğinin bozulmayacağının da bir göstergesidir. Bu vesileyle şehit ailelerimize başsağlığı diliyorum” şeklinde konuştu.

Patlamada hayatını kaybeden 11 kişinin birinci dereceden yakını olduğunu söyleyen Reyhanlı Belediye Başkanı Ahmet Salman Yumuşak ise, “53 şehidimizin mekanları cennet olsun. Ruhları şad olsun. Bunların 11 tanesi benim birinci dereceden akrabam, hepsi de benim yakınım ve kardeşim. 1 kişiyi buraya ben bırakmıştım. Mekanları cennet olsun” dedi.

Her sene aynı acıyı yaşadıklarını ifade eden Hatice Erboz da, “11 Mayıs patlamasında ablamı ve kızımı kaybettim. Acımız ilk günkü gibi taze Reyhanlı olarak bu katliamın yıl dönümünde unutulmadığımızı görmek güzel. Bütün annelerin adına söylüyorum bu bizim için acı bir olay içimiz ilk günkü gibi yanmaktadır. Bizim için Anneler Günü bitti. Her sene aynı acıyı aynı günü yaşıyoruz. 11 yıl önce bugün bu patlama gerçekleşti. Hala aynı acıyı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Benim için anneler günü yok ben o gün oğlumu toprağa verdim” diyen Medine Erdemci ise, “11 Mayıs’ta şehit olan Halil Erdemci’nin annesiyim. Patlamada 1 oğlumu kaybettim diğeri yaralı çıktı. 6 aylık yavrusu arkasında yetim kaldı. O gün dünyamız başımıza yıkıldı. Bize mahşeri yaşattılar. Evladımın kara haberini aldım. İkinci günü Anneler Günü’nde ben evladımı toprağa verdim. O günden beri Anneler Günü’nü kutlamıyorum” dedi. – HATAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir