Netanyahu ve Gallant hakkında tutuklama talebi

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen saldırılar ve ardından Gazze’de yaşanan savaş nedeniyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar suçlamasıyla tutuklama emri talebinde bulunduklarını söyledi.

Khan, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın yanı sıra Hamas yetkilileri için de tutuklama emri istediklerini söyledi. 

TUTUKLAMA TALEBİ DEĞERLENİDİRİLECEK

İsrailli politikacılara yönelik tutuklama emirleri, UCM’nin ABD’nin yakın bir müttefikinin üst düzey liderini ilk kez hedef alması demek oluyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi hakimleri şimdi Khan’ın tutuklama emri başvurusunu değerlendirecek.

Khan, Netanyahu ve Gallant’a yönelik suçlamaların arasında “insani yardım malzemelerinin reddedilmesi de dahil olmak üzere, bir savaş yöntemi olarak insani imhaya neden olmak, açlığa neden olmak, çatışma halindeki sivilleri kasten hedef almak” gibi maddelerin yer aldığını söyledi.

Geçen ay Netanyahu yaptığı bir açıklamada,UCM’nin  üst düzey İsrail hükümeti ve askeri yetkililerine yönelik herhangi bir tutuklama emrinin “tarihi boyutlarda bir rezalet olacağını” ve İsrail’in “bağımsız bir hukuk sistemine sahip olduğunu” söylemişti.

İSRAİL’DEN TALEBE TEPKİ

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Başsavcı Han’ın tutuklamam/yakalama başvurusuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

UCM Başsavcısı’nın Hamas liderlerinin yanı sıra Netanyahu ile Gallant hakkında da yakalama kararı başvurusu yapmasının “sonsuza kadar hatırlanacak tarihi bir ayıp” olduğunu iddia eden Katz, “Lahey’deki Ceza Mahkemesi Başsavcılığının skandal kararı, 7 Ekim mağdurlarına ve Gazze’de tutulan 128 esire karşı sınırsız bir cephe taarruzudur.” yorumunda bulundu.

Katz, başvuruya karşı Dışişleri Bakanlığı bünyesinde özel bir komite kurulduğunu belirtti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir